Kitap Siparişi Nasıl Verilir?

Kitaplar zaman geçirmenin en güzel araçlarından birisidir. Bir kitabı elinize alıp açmanın, kokusunu içinize çekmenin tadı paha biçilemez. Bu sebeple kitapçıya girdiğinizde zamanın akışını kestiremezsiniz. Günümüzde hayatın hızlı yaşanması nedeniyle ve özellikle karantinada olduğumuz süre zarfında herkes genel ağ üzerinden alışveriş yapmaya başladı. Bu şekilde kitapçıda geçirilen süreden daha az bir süre içinde ve daha ucuza kitabınızı alabiliyorsunuz. Tabi kitap satın alırken nasıl bir yol izleyeceğimiz önemli.

 

Alışveriş Sitesinin Seçimi

Sadece kitap alışverişine özel siteler olduğu gibi her şeyin içinde bulunduğu alışveriş sitelerini de kullanabilirsiniz. Bunun için arama motoruna kitap siteleri, kitap satın alma gibi cümleler yazabilirsiniz. Eğer ikinci el kitapları seviyorsanız çevrim içi sahaflardan da yararlanabilirsiniz. Hatta kitaplar için indirim kodu ve kupon kodu bularak daha uyguna alabilirsiniz.

 

Alışveriş sitesinde incelemeniz gerekenler;

 

Sitenin tasarımı, ekran geçişleri ve kullanım kolaylığı

 

Site hakkındaki yorumlar

 

Sitenin sağladığı indirimli kitap kampanyaları

 

Filtreleme sistemi

 

Özellikle filtreleme sistemi birçok okuyucu için önemli. Çoğu site sadece türe göre ayrım yaparken bazılarında kitap adı dışında yazar ya da yayın evi de arayabiliyorsunuz. Bu bazı okurlar için oldukça avantajlı bir durum. Yine çok nadir şekilde kitabın birkaç sayfasına göz atmanıza olanak sağlayan siteler mevcut.

 

Kitap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Satın almadan önce hangi kitabı alacağınızı belirlemiş olmak önemlidir. Örneğin çeviri bir kitap almak istiyorsanız, çevirinin düzgün olması gerekir. Aksi halde kitap okumaktan bile soğuyabilirsiniz. İnternet alışverişi sırasında ciltli ve ciltsiz kitap ayrımına denk gelebilirsiniz. Ciltli kitaplar sert kapaklı ve daha dayanıklı ve daha ağırdır. Ciltsiz kitapların kapağı kartondur ve dayanıklılığı daha azdır ancak daha hafif olduğundan taşıması kolaydır. Ayrıca aralarında fiyat farkı bulunur. Bunun dışında alacağınız kitapla ilgili yorumlara da göz gezdirebilirsiniz.

 

Sipariş Verme Süreci

Kitap alacağınız siteyi ve alacağınız kitabı seçtikten sonra sipariş verme aşamasına geçebilirsiniz. Öncelikle siteye üye olmanız gerekir. Bu üyelik ücretsizdir. Üye olduktan sonra kitabı sitede bulup sepete eklemeniz ve arkasından sepete gitmeniz gerekiyor. Sonraki aşama teslimat adresini seçme ve ödeme aşaması. Eğer herhangi bir indirim kodu ya da kuponu varsa bunu ödeme sayfasında seçmeniz gerekir. Sonrasında ödeme şeklinizi belirlemeniz gerekiyor. Nakit, kredi kartı, kapıda ödeme, havale gibi. Bazı sitelerde havale ve kapıda ödeme seçenekleri de mevcut. Ödeme şekli, taksit sayısı ve kargo firmasını seçtikten sonra satın al ya da ödemeyi tamamla gibi butonlarla işlemi bitirebilirsiniz. Sipariş verildikten sonra teslimat sürecinde size verilen takip numarası ile kargo takibi yapmayı unutmayın. Kitabınızı teslim aldıktan sonra bu siteyle alışveriş yapmaya devam edip etmeyeceğinizi belirleyeceksiniz. Bunun için değerlendirilecek noktalar ise şöyle:

Paketleme nasıl?

Paketin içinde ayraç gibi küçük hediyeler mevcut mu?

Hasar var mı?

Teslimat ne kadar sürdü?

Sorun yaşadığınızda müşteri temsilcisi ya da destek ekibine ulaşabildiniz mi? Size nasıl davranıldı?

 

Cevap yok

Cevapla